Embed

En Çok Kullanılan Eski Savaş Aletleri

 

Sizde mi küçük ve haylazsınız? Eski savaşlara, savaşlı filmlere, savaşlı romanlara sizin de mi tutkunuz var? Kılıçlara ve kalkanları sizde mi seviyorsunuz? Arkadaşlarınızla sürekli bulduğunuz odunlarla kılıç kalkan mı oynuyorsunuz? O eski odun isini bir kenara bırakın. Benim gibi kılıç kalkan oynayanlara ve bu yazıyı okuduktan sonra merak salanlara bir müjde!

Artık o uyduruk sopaları bir kenara bırakıp kendi gerçek ordunuzu kuracaksınız. Eminim. Lafı fazla dolandırıp sizi sıkmak istemem. Hadi bir eski savaşlara yolculuk yapalım!

Kılıç:

Eski savaşların olmazsa olmazlarındandır mutlaka. Romalılar, Persler, Selçuklular, Mısırlılar, Osmanlılar gibi dünyada adını duyuran devletlerde tabi ki bu savaş aletlerini kullanmışlardır. 

Kılıç yapımında gereken malzemeler:

1 - Pervaz( Adını daha önce duymadıysanız büyüklerinize sorun. Ben küçük bir açıklama yapim tahta kapıların oturtturuldukları yerdir. Başka bir adla kapı çerçevesi) veya çıta.

2 - Çatlatmadan boyunu ayarlamak için testere.

3 - Keskin bir bıçak ( Desen vermek için. Büyüklerinizden burada yardım almayı unutmayın.)

4 -4-5 çivi

5 - Çekiç

6 - Elinize kıymık batmaması ve pürüzsüz olması için zımpara.

 

Yapılışı: Elinize pervazı veya çıtayı alın. Kendinize göre ayarlayın. İşaretleyin bir büyüğünüze testere yardımı ile kestirin. Keskin bir bıçakla tutma yerini ve kılıcın ucunu oluşturun. Ondan sonra karşıdan gelen bir saldırıda elinize kaymaması için korumalık yapın. Korumalık önlü ve arkalı olursa daha iyi olur. Korumalığı elinize göre ayarlayın ve kılıcın gövdesine çivileyin. Büyüklerinizden yardım almayı unutmayın. Pürüzsüz olması için zımparalayın. Kılıcın tipini kendi tarzınıza göre yapın.( Örneğin: Pala, Normal kılıç vb.)

Resim 1: Burnu havaya kalkmış bir kılıç tipidir. Diğer adıyla Osmanlı kılıcıdır.

Resim 2: Klasik herkesin bildiği kılıçtır.

         

Resim 3: Kılıcın tutma yeri ve korumalık yerinin resimle gösterimi.

Mızrak: Mızrak hem gladyatörlerin hem de askerlerin savaş alanlarında fırlatarak veya fırlatmadan kullandıkları etkili bir savaş aletidir. Kısaca tanımlamak gerekirse; kılıcın boyundan uzun bir sopa ve ucuna yerleştirilen keskin demir parçasından ibaret. Ama çok canlar almış eskiden.

Mızrak yapımında gereken malzemeler:

1-   Annenizin kullanmadığı eski ve sağlam bir oklava.

2-   Eski kullanılmayan plastik bir kılıç.

3-   İç bisiklet lastiği( Bisikletçilerde bulabilirsiniz. Bisikletçiler patlak olanları çöpe atıyor zaten. )

4-   Japon yapıştırıcısı yâda 555 ( Yani güçlü bir yapıştırıcı )

5-   2 çivi

6-   Makas

7-   Çekiç

8-   Süslemek için; saçaklıip. ( Çok da gerekli değil. )

 

Yapılışı: İlkbaşta elinize oklavayı alın. (Yuvarlak olduğu için tutumu kolaylaştırır.) Plastik kılıcın sivri kısmını 7 - 8cm. Kadarını kesin.

Resim 4: Kılıcın kesilmesi gereken yeri.

Oklavanın başına kılıcı yerleştirin. ( Kılıç ince olmasın. Kestiğin zaman oklavaya girecek boşluğu olsun.) Bir büyüğünüzün yardımıyla kestiğiniz plastik kılıcın ucunu oklavaya çakın. Ondan sonra çiviler dışarıya çıktığı için elinize batabilir. Onun için çiviyi eğin. Oklavanın bir kısmına ve mızrağın bir kısmına kestiğiniz 10 cm. lik bisiklet lastik içini gere gere sarın. En sonuna da yapıştırıcı sürün ki açılmasın.         ( Bağlayabilirsiniz ama o zaman estetik durmuyor.) Süslemek istiyorsunuz saçaklı ip sarabilirsiniz. (Ama sadece lastik sardığınız yere.)

 

Resim 5: Lastik ve saçaklı ip sarılacak yer.  

Resim 6: Boydan görünümü. ( Bu kadar kısa değil ama kameraya sığmadı.)

 

Resim 7: Mızrağın yandan görünümü.

 

 

 

 

 

 

Ok: Kesinlikle olmazsa olmazıdır savaş alanlarının. Silahlı (mermili) savaşlara geçmeden önce bulunmuş, yapılmış en iyi savaş aletidir bence. Osmanlı İmparatorluğu öyle oklar yaparlarmış ki eşi benzerine zor rastlanırmış (Diğer adıyla Osmanlı Yay’ı) Ben bu yazıyı yazmadan önce kendi elimle ok yapmayı denedim. Fakat pek sağlıklı olmadı. (Sağlıklıdan kastim atış mesafesi azdı ve zordu.) Onun için sizin affınıza sığınarak pazarlarda, oyuncakçılarda bulabileceğiniz bir çeşit oyuncak aldım. Tabi bunun üzerinde de oynamalarım var. Mesela ipinin konulduğu yere lastik sardım ki ipin gevşeme olanağı kalmasın. Okun üzerindeki ipi sıkılaştırdım. Okun eksikliğini söz zırhlarda düzelteceğim.

Resim 8: Lastik sardığım yerler ve üsten görünümü.

Resim 9: Yandan görünüm.

 

 

Zırhlar

Hadi bakalım aç tarih kitaplarını, olmadı biraz da savaş filmi izle, seç beğen al kendine bir savaş zırhı!

Askeri kıyafetler neden ilgi çekicilik konusunda bu kadar iyidirler bilinmez. Duruşlarında, renklerinde bir ayrıcalık vardır genelde. Özellikle eski savaş kıyafetleri bu konuda oldukça değişik biçimler seriyor meraklı gözlere. Çağımız da her hangi iki değişik milletten birer askeri yan yana koysalar, üniformalarının üstündeki bayraklar ve yazılar olmasa çoğu kez ayırt edemeyiz kimden olduklarını. Ama eskiden öyle miydi ya, kahverengisi, kırmızısı, yeşili, demiri, bakırı, örme zincirleriyle doğu ve batı medeniyetleri oldukça değişik kıyafetler kullanmışlar savaşlarda.

Özellikle Avrupa ordularının zırh konusunda işi fazlaca abarttıklarını düşünmemek olanaksızdır. Bir Avrupa Ortaçağ atlısının görünümü, boyası dökülmüş parlak bir kola kutusunu andırır neredeyse. Sanırım Türklerde çeviklik, beden gücü ve hız daha çok önemsendiği için zırh konusunun üzerine fazla düşmemişiz. Türk askeri, rahat giysiler giymelidir ki, koşan bir attan ötekine atlayıp uzun eğri kılıcını ya da Osmanlı tokadını var gücüyle basabilsin düşmanın üzerine. Söz gelimi Orta Çağ Avrupa savaşlarında binlerce Avrupalı asker, yalnızca zırhlarının ağırlığı ve çokluğu yüzünden çamura saplanıp boğularak ölmüşler birçok savaşta…

İşte, aklımdan bu türlü düşleri ve düşünceleri geçirdiğim zamanlarımda hep aynı soru aklıma gelirdi: ‘’Neden benim de beni koruyacak, arkadaşlarım arasından sıyrılmamı sağlayacak ve mahalle savaşlarında gücüme güç katacak bazı giysilerim olmasın?’’

 

Tam Kapalı Kask:

Kask, silindir şekline getirdiğim dikdörtgen şeklindeki kartonun tepesine dairesel bir tabak takmamla oluşmuştu. Kulak kısımlarında ise dışarıdaki seslerin girmesi için bir sürü ufak delik, Burun kısımları ise daha çok süs için açılmış olan iki küçük üç gencikten oluşuyordu. Kendi sesimin kapalı silindirden dışarıya boğuk çıkmaması için de ağız bölgesinde yeterli büyüklükte bir açıklık vardı.

 

Tam Kapalı Kask yapımında gereken malzemeler:

1-   Orta kalınlıkta birkarton

2-   Makas

3-   Uhu (Yapıştırıcı)

4-   Plastik Tabak

5-   Delik açmak için iğne

 

Yapılışı: Büyüklerinizden yardım alarak kafanızın genişliğini ölçün ve ona göre karton kesin. 2 tarafı açık silindir şekli elde edin. Ondan sonra makasla veya jilet ile göz ve burun kısmını çıkarın. Uhu ile plastik tabağı üst boşluğa yapıştırın. Gelen seslerin rahat duyulması için kulaklarınızın olduğu yere küçük delikler açın. Sizden çıkan ses dışarıya boğuk çıkmaması için ağzınızın bulunduğu kısma kendinize göre yer açın.

 

 

Resim 1:  Kaskın Önden Görünüşü. Tam Kapalı Bir Yapıda Olmasından Dolayı Bu Kaskı Kafaya Sabitleyecek Herhangi Bir Araca Gerek Yoktu...

 

 

Resim 2: Üstten Görünüş

 

Resim 3:  Ve Alt Taraf... Kaskın Altına Açılmış Olan Merdiven Şeklindeki Kesikler, Omuzlarımın Aşağı Yukarı Hareketlerini Engellememesi İçin Açmıştım. Hızlı Bir Şekilde Kılıç Sallarken Kaskın Konumunu Bozmaması Gerekirdi.

 

Gövde Zırhı:

Gövde koruması zırhların içinde en önemli görevi üstleniyordu. Gösterişli, hareketleri engellemeyen, kolayca dağılmayan bir yapıda olmalıydı. Bu gibi gereklilikler beni olabildiğince tek parçadan oluşan bir zırh yapmaya yönlendirmişti.

Gövde Zırhı Yapımında Gereken Malzemeler:

 

1-Bükülebilir karton

2-Don lastiği

3-Yapıştırıcı

4-makas

 

Yapılışı: Kartonu elinize alın ve gövdenizin ölçüsüne göre kesin. Ondan sonra delgeçle karşılıklı 4’er delik açın arka kısmına kartonun. Açtığınız deliklerden don lastiğini geçirin bağlayın. Makasla etek pilesini andıran kesikler açın. Kolunuzun rahat hareket etmesi için yarım daire şeklinde kesin.  Omuzlarınızı tutması için 2 şerit karton kesin ve üst kısma yapıştırın. Gövde Zırhınız Hazır.

 

Resim 4: Gövde Koruması (Ön) Alttaki Etek Pilesini Andıran Kesikler Süsten Çok Bir Gereklilikti. Hareket Ederken  Bacakların Zırha Olan Etkisini Olabildiğince Azaltıyorlardı. Ayrıca Omuz Hizasına da Zırhın Kollarımı Engellememesi İçin Yarım Daire Biçiminde Kesik Açmıştım.  

Resim 5: Gövde Korumasının Arka Görünüşü. Zırhı Omzuma Bağlayan İki Kemer de Dayanıklı Ve Esnek Kartondan Yapılmış, Zırhla Olan Bağlantı Noktaları İse Uhuyla, Bantla, Zımbayla Tutturulmuştu. Zırhın Arkası Biraz Açıktı Çünkü Her Giysinin Ayrı Bir Kalınlığı Vardı. Arkaya Tutturduğum Don Lastiği Giyimi Kolaylaştırıyordu.

 

Kalkan:

Kalkan, zırhlı bir savaşçının vazgeçilmez araçlarından biridir. Sizin de tam donanımlı bir asker olabilmeniz için, işe yarasın yaramasın elinizde bir kalkan bulundurmak zorundasınız. İşe yaraması biraz zor çünkü güçlü bir kılıç darbesi aldığında özellikle tutma kısmının bağlantı noktaları çok hasar görecekti.

 

Kalkan Yapımında Gereken Malzemeler:

1-    3 boyutlu dikdörtgen şeklinde karton

2-    Kartonun içine girecek şekilde köpük

3-    1 adet hastane röntgeni ya da filmi

4-    3 eş parça tahta ( 10’ ar cm’lik )

5-    2 çivi

6-    2 vida ve 2 adet vida pulu (Karton yırtılmasın diye)

7-    Kuvvetli yapıştırıcı

8-   Tornavida

9-    Çekiç

10- 30 cm tel

 

 

Yapılışı: Kartonu içine geçirdiğiniz köpüğe yukardan aşağıdan ve yanlardan telleyin. Tutma yeri için kestiğiniz 3 eş tahtayla futbol kalesi oluşturun ve eklem yerlerinden çivileyin. Onu köpüğe yerleştirin ve arkadan vida pulu ile vidalayın. Bu işlem zor olduğundan büyüklerinizden yardım alabilirsiniz.  Kalkanımız hazır. Yapmamız gereken tek şey kılıç darbelerinde veya kılıç sokmalarında kalkanın dayanıklı olması için kalkanın yüzeyine hastane röntgeni veya filmi yapıştırmak. El yapımı kalkanınız hazır.

 

 

 

Resim 6: Kalkanın önden görünümü. Filmlerde desen ve dayanıklılık katıyor

Resim 7: Kalkanın yandan görünümü. Tutma yerine dikkatli bakın.

Resim 8: Kalkanın üsten görünümü. Tutma yerini nasıl yaptığım net.

 

Resim 9: Kalkanın arkadan görünümü. Tel bağlantıları ve tutma yeri net görünüyor.

 

 

Not : Tam kapalı kask terlettiği için maskede kullanabilirsiniz. Maskeyi istediğiniz şekilde tasarlayın. Bir savaşçı yada yırtıcı ve güçlü bir hayvan. O sizin hayal gücünüze kalmış

Not: Resimler yukardan aşağıya 1,2,3,4,5,6,7,8,9   1,2,3,4,5,6,7,8,9 diye sıralanmıştır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !